Laks i ovn, linser fra Puy og stegt citron

Forfatter: Mads Vindfeld Andersen
No ratings yet
30 minutter
2

Ingredienser

Laks i ovn, linser fra Puy og stegt citron

  • 2 laksefileter store og med skind (en lakseside kan også bruge)
  • 4 spsk akaciehonning
  • 30 gram mandler (ca. 15 gram pr. laksefilet)
  • 100 gram linser grønne fra Puy (jeg beregner ca. 50 gram pr. mand)
  • ½ liter vand
  • 1 citron (økologisk)
  • salt

Sådan gør du

Laks i ovn

  • Start med at hakke dine mandler groft, og sæt dem til side i en skål
  • Laksen skæres i fileter, hvis den ikke er det allerede.
  • Smør et tyndt lag akaciehonning på toppen af laksen, drys godt med groft salt på og læg de grofthakkede mandler oven på laksen.
  • Laksen bages i ovnen i 20 minutter ved 200 grader (tiden varierer med få minutter, alt efter størrelse)

Linser fra Puy

  • Linserne skylles grundigt, og hældes i en gryde/kasserolle med vand og lidt salt
  • Kog linserne i ca. 20 minutter (følg eventuelt anvisningen på emballagen)
  • Linserne skal være møre, men gerne have en lille smule bid i sig.

Stegt citron

  • Halvér citronen, fjern eventuelle kerner der stikker ud.
  • Put de halve citroner på en kold pande, og steg dem ved middel-varme, til de har fået en flot mørkebrun farve (se billeder) – det tager ca. 10 minutter
  • Pres citronsaft udover fisk og linser lige inden du skal spise

Noter, tips og tricks

Det er lettest at anrette, hvis skindet bliver på laksen. Det kan spises hvis man ønsker det (afskæl da fisken inden tilberedning), men personligt foretrækker jeg bare at pille det af.

Velsmag med nem på – laks i ovn, linser fra Puy og stegt citron

Laks i ovn er en ret, der egner sig særdeles vel til både hverdags- og weekendmad. Det er let at lave, kræver meget lidt tid af kokken, og så smager det ovenikøbet formidabelt.

For nyligt meldte Sabine og undertegnede sig ind i en af de her ordninger, hvor der i et bestemt interval (hver 14 dag hos os) bliver leveret frisk fisk til døren.

Det gjorde vi, fordi vi mente, at vi ikke var gode nok til at spise fisk herhjemme, og udvalget hos de lokale indkøbs-muligheder var mildest talt uinteressante.

Prisen er en smule pebret, men til gengæld er vi sikre på, at vi har en kontinuerlig leverance af fisk, og kvaliteten har vi været meget tilfredse med.

Andre gode hverdagsretter: Hønsekødssuppe – Hjemmelavet lasagne – Fyldt svinemørbrad

I vores første kasse havde vi tilkøbt en fersk lakseside, som vi skar i store flotte laksefileter.

To af disse laksefileter, indgik til denne omgang laks i ovn. Et måltid jeg godt vil klappe mig selv på skulderen for.

Laks i ovn er først og fremmest nemt og bekvemt. Men når du tilføjer godt med salt, lidt akaciehonning og nogle grofthakkede mandler, så står du lige pludselig med et yderst velsmagende stykke fisk. Fisken mangler lidt syre, men denne bliver der kompenseret for med stegt citron.

Hvis du ikke har prøvet at stege (eller grille) dine citroner før, er det på tide! Smagen er stadig dejligt syrlig, men den får en helt anden dybde, end man er vant til.

Herhjemme er stegt citron blevet en kæmpe favorit som smagsgiver på en tallerken, og i en snæver vending kan den snildt erstatte en sauce, hvilket den gjorde til denne ret med laks i ovn.

Laks i ovn, linser fra Puy og stegt citron

Mandler skal hakkes groft. På den måde sikrer man, at de får en dejligt smagt af bagte mandler, uden at blive for brændte.

Så groft hakkes mandlerne
Så groft hakkes mandlerne

Store og flotte laksefileter.

Laksefileter til laks i ovn
Laksefileter til laks i ovn

Et tyndt lag akaciehonning på toppen. Jeg vil ikke anbefale de mere kraftigsmagende honningtyper så som blomsterhonning. Sødmen skal være blid, akkurat som den er det i akaciehonning.

Akaciehonning
Akaciehonning

Der skal godt med salt på.

Godt med salt til laks i ovn
Godt med salt til laks i ovn

Mandlerne lægges på toppen af laksen, det der drysser ved siden af, samler man lige op med klør fem, og lægger oven på igen.

Laks (snart) i ovn
Laks (snart) i ovn

Som “almindeligt” tilbehør foretrækker vi enten de sorte beluga linser, eller grønne linser fra Puy. De er en anelse mere faste i konsistensen, og så bilder jeg mig ind, at de også smager bedre.

Grønne linser fra Puy
Grønne linser fra Puy

De halve citroner steges til de har flået en flot stegeskorpe. Det tager ca. 10 minutter.

Citroner steges
Citroner steges

Sådan skal de halve citroner se ud.

Stegt citron til laks i ovn
Stegt citron til laks i ovn

Laks i ovn med honning og mandler, grønne linser fra Puy, stegt citron og en bønnesalat med soltørrede tomater og feta.

Bønnesalaten kan erstattes med valgfrit tilbehør. Dog anbefaler jeg, at det er koldt tilbehør, så tallerkenen består både af varmt og koldt.

Laks i ovn, linser fra Puy, stegt citron og bønnesalat
Laks i ovn, linser fra Puy, stegt citron og bønnesalat

Som du kan se, så kræver laks i ovn ikke mere end ca. 25 minutter af din tid – såfremt dit tilbehør også kan laves hurtigt.

Normalt koger jeg mine linser med lidt fond, hvidvin eller lignende. Men da den stegte halve citron i denne ret udgør saucen, er det ikke nødvendigt til denne ret.

Den færdige ret kombinerer alt hvad jeg synes en god ret skal indeholde. Laksen giver fedme og umami, honningen sødme, mandlerne sprødhed, citronen syre og linserne bidrager også med lidt umami, og så giver de mæthed – hvilket i sagens natur også er vigtigt for et hverdagsmåltid.

Denne ret med laks i ovn er så delikat, at jeg mener, at den snildt kan serveres i weekenden med et godt glas tysk weisser burgunder eller lignende.

Velbekomme!

Ingredienser i denne opskrift

Mød forfatteren

Mads Vindfeld Andersen

Jeg er en passioneret mad- og vinentusiast der elsker at formidle de opskrifter, oplevelser og observationer, som jeg gør mig i min dagligdag

Skriv en kommentar

Hvad synes du om opskriften?