bærfriske bær til topping - jeg brugte hindbær og blåbær
Saltkaramelcreme
2dlpiskefløde
120gramrørsukker
2spsksirup(lys)
50gramsmør
2spskvaniljesukker
salt(fint salt)
havsalttil at toppe kagen med
Sådan gør du
Dadelkage
Pisk æg og sukker godt sammen til det er luftigt.
Hak dadler og mandler fint og bland sammen med mel og bagepulver, vend dernæst den piskede æggemasse forsigtigt i og rør sammen til du har en homogen masse.
Hæld dejen i en smurt form (jeg brugte en 28 cm springform). Bag i ovnen ved 175 grader almindelig varme i 35-40 minutter (tjek med en nål, hænger der noget ved skal den bages en anelse længere).
Lad kagen hvile i 10 minutter efter bagning, inden der hældes creme på.
Saltkaramelcreme
Fløde, sukker og sirup hældes i en kasserolle varmes ved middelvarme under omrøring til det bliver tykt (tager længere tid end du tror).
Rør smør og vaniljesukker i til sidst. pg smag til med en lille smule fint salt.
Samling af dadelkage
Fordel saltkaramelcremen oven på dadelkagen til sidst, top bær friske bær og fordel lidt havsalt på toppen. Servér med det samme
Noter
Kagen holder sig fint et par dage efter bagning. Det anbefales dog at bærrene er så friske, som muligt.